Георг Мільбрадт поділився німецьким досвідом у сфері децентралізації

У вівторок 8 грудня учасники Програми стажування 2015–2016 рр. узяли участь в унікальному семінарі «Адміністративна реформа та децентралізація як фактор успіху для майбутнього розвитку України» за участю німецького експерта, проф., д-ра Георга Мільбрадта, прем’єр-міністра Федеральної землі Саксонія (Німеччина) у відставці, організованому Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ спільно з ГО «Ліга інтернів».

Георг Мільбрадт розпочав свою доповідь з історичного екскурсу в тему децентралізації держаних завдань в найрозвинутіших європейських країнах. Лектор зазначив, що централізація в ХІХ ст. означала посилення внутрішнього і зовнішнього впливу держави, натомість самоврядування в містах слугувало двигуном економічного розвитку, що в подальшому призвело до поширення магдебурзького міського права, а відповідно і до початку децентралізаційних процесів.

Також професор розповів, чому саме децентралізація є ефективним інструментом вирішення багатьох державних проблем. Адже, це – свобода, самовизначення і власна відповідальність, субсидіарність; це – підвищення добробуту, рішення для етнічних, мовних, релігійних меншин, краща політика та економніше поводження з фінансами. Важливо, що Георг Мільбрадт назвав децентралізацію панацеєю від сепаратизму.

Далі лектор торкнувся теми внутрішньодержавних відносин в Німеччині. Пан Георг не тільки ділився досвідом децентралізації в Німеччині, а й охоче зіставляв німецьку модель з сучасними українськими реаліями та давав деякі рекомендації для вирішення нагальних українських  проблем.

Під час дискусії учасники семінару порушили питання щодо фінансів місцевих громад. Доповідач детально пояснив систему розподілу видатків і надходжень, а також процес фінансового вирівнювання, розповів про державні фінанси, зокрема податкову систему тощо.

Варто зазначити, що семінар минув в активній дискусійній атмосфері, професор був відкритий до запитань та охоче надав рекомендації щодо децентралізаціних процесів в Україні.

Наостанок Георг Мільбрадт продемонстрував кілька математичних прийомів, як Німеччина управляє фінансами щодо місцевих громад, і зазначив, що Україні важливо переймати досвід, але досвід позитивний, адже не буває абсолютно ідеальних децентралізаційних моделей в жодній з розвинутих країн.

Іванна Федько,
інтерн Офісу фінансового та економічного аналізу при ВРУ

Українська