Анатолій Селіванов: ми судимо не суди, а закони

25 лютого відбулася зустріч інтернів Програми з Анатолієм Селівановим, доктором юридичних наук, професором, заслуженим юристом України, член-кореспондентом Національної академії правових наук України, постійним представником Верховної Ради України у Конституційному Суді України.

На заході учасники мали змогу поспілкуватися зі експертом української юриспруденції та обговорити тонкощі конституційного правосуддя в Україні. Основними засадами конституційного правосуддя є дотримання законів України та верховенство права. Право та законність є одним цілим, двома сторонами однієї медалі та необхідними складниками побудови демократичного судочинства.

«Конституційний Суд – єдиний суд в Україні, який судить не людину, а державу й відстоює інтереси людини як суб’єкта правових відносин. Основною цінністю Конституції і, відповідно, конституційного правосуддя в Україні повинна стати гідність людини», - підкреслив Анатолій Селіванов

Учасники дізналися про особливості впровадження конституційного правосуддя в США та чільних європейських країнах та порівняли їх із конституційним правосуддям в Україні. Лектор наголосив на тому, що судочинство в Україні повинно відбуватися на засадах конституційності та пріоритетності прав громадян.

«Конституційний суд визначено як суд права, це означає, що він є сторожем Конституції. Суд ніколи не дозволяє собі не виконувати свою роботу, не приймати відповідних рішень та припинити діяти в інтересах громадян», – зазначив експерт.

Також учасники заходу мали змогу дізнатися про переваги української Конституції, особливістю якої є те, що вона застосовує норми м’якої дії.

«Конституційне правосуддя – це вище правосуддя, ми судимо не суди, а закони, на підставі яких прийнято те чи те рішення в певному конкретному випадку», – наголосив пан Селіванов.

 За його словами, право сьогодні має значення не тільки як право, а й як доказ, як аргумент того, чи ви праві, чи неправі. Суди повинні бути повністю незалежними, верховенство права забезпечується неможливістю органів однієї гілки влади впливати на рішення органів іншої гілки влади. Суть верховенства права – в недоторканності всіх громадян України.

Упродовж лекції інтерни Програми дискутували на теми становлення конституційного правосуддя в умовах сучасних українських реалій та отримали практичні поради щодо розбудови демократичного судочинства в Україні, що допоможе поглибити знання з конституційного права та зрозуміти специфіку функціювання конституційного правосуддя в Україні.

Ірина Голотова,

інтернка Головного управління документального забезпечення

Undefined