Андрій Магера: «ЦВК – мій рідний дім»

2018.06.14._magera_1.jpg

14 червня 2018 року до інтернів завітав заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера, у минулому – випускник Програми стажування 1997–1998 рр.

Андрій Йосипович Магера народився 22 січня 1974 року в м. Сокаль, Львівська область. У 1998 році закінчив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка за фахом «Правознавство». У 1997–1998 рр. брав участь у програмі «Помічник голови Комітету Верховної Ради», яку спільно організували Апарат ВР й Асоціація екс-членів Конгресу США. З 1998 року працював помічником-консультантом депутата Романа Зварича. З 2000 року – депутата Олександра Задорожнього, на той момент голови Комітету з питань правової політики. З жовтня 2002 року – керівник групи помічників депутата Давида Жванії. З лютого 2004 року – член Центральної виборчої комісії. З червня 2007 року і до сьогодні – заступник голови Центральної виборчої комісії.

У Центральній виборчій комісії Андрій Магера працює вже 14 років, 11 з них – заступником голови. Під час зустрічі гість зазначив, що вже хотів би змінити посаду, але в законодавстві не прописана можливість звільнитися за власним бажанням. Це засмучує, оскільки, на його думку, потрібно оновлювати склад ЦВК, щоб приходили люди, які, можливо, побачать нові шляхи покращення виборчого процесу.

За весь час роботи заступником голови Андрій Йосипович не раз чув запитання, чим займається комісія, коли немає виборів, тому інтернам докладно розповів про роботу та обов’язки ЦВК. Так, ЦВК формує виборчі комісії не лише на президентські та парламентські вибори, але й під час обрання місцевих, районних голів та рад; перевіряє, щоб виборці мали лише одну виборчу адресу; розробляє способи захисту бюлетенів, один з яких використання трафаретів написання цифр (як раніше писали індекси на листах), оскільки їх неможливо виправити, на відміну від написаних прописом.

2018.06.14._magera_2.jpg

На зустрічі пан Магера зазначив, що він не любить мажоритарну систему на парламентських виборах, і навів приклад, як в Англії 40-50 років тому було багато округів, які перед виборами могли поділити по-різному залежно від кількості прихильників кандидата в тому чи іншому місці.

Не оминув Андрій Йосипович і скандальних випадків, що сталися за час його робити в ЦВК. У 2004 році він був відповідальний у Львівській області за третій тур виборів президента. Так склалося, що виборчі дільниці в сільській місцевості не хотіли видавати бюлетені, оскільки у громадян у паспорті в місці реєстрації було зазначено лише село без номера будинку та вулиці. Але на той час така прописка вважалася легальною, оскільки була зроблена ще за старою формою та процедурою. І хоча пан Магера неодноразово пояснював, що так реєстрували раніше людей, від нього вимагали папір, який підтвердить, в подальшому законність видання бланків для голосування цим людям. Тож, за словами пана Андрія, він «повівся» на це і надіслав факс, який згодом «Партія регіонів» використала для оскарження результатів виборів в суді, бо пан Магера не мав права направляти жодних листів без рішення ЦВК. Історія закінчилася добре, «Партія регіонів» суд програла, а Президентом України став Віктор Ющенко.

Під час зустрічі встигли поспілкуватися й про майбутнє. Так, пан Магера після закінчення роботи в ЦВК має намір повернутися до юридичної практики, можливо, попрацювати в Конституційному Суді чи в міжнародній організації, якщо покращить рівень володіння англійською мовою. Він не відхиляє можливості захистити наукову роботу, оскільки матеріалу назбиралося багато.

Наостанок пан Андрій поділився настановою: постійно поліпшувати англійську мову, а краще – ще одну іноземну мову, щоб бути більш конкурентоспроможним на ринку праці.

2018.06.14._magera_3.jpg

Лариса Неруш,
інтернка Європейського інформаційно-дослідницького
центру при ВРУ

Українська