Чи існує зв'язок між релігією та політикою?

У перший день лютого інтерни Верховної Ради України зустрілися з народним депутатом України Віктором Єленським, розмова з яким головним чином стосувалася пошуку грані між політикою та релігією. На його думку, релігія – важлива і вона має вплив на політику і міжнародні відносини, проте не всі розуміють, як це відбувається.

Як приклад, пан Єленський навів Ісламську революцію, яка перетворила досить європейський Тегеран у 1979 році на строгу релігійну країну. Ще років з десять опісля дослідники регіону намагалися пояснити, чому вони проґавили революцію, адже нічого не прогнозувало такий розвиток подій. Але цікаво, що ще до початку революції президент Центрального розвідувального управління в Тегерані направив до США документ, у якому писав: «Дуже серйозна ситуація. Я вважаю, що в Тегерані можуть бути сильні штурмування, які пройдуть під релігійними прапорами». На цей лист заступник керівника відповів, що вони займаються розвідкою, а не соціологією. Таким чином був недооцінений релігійний чинник.

Другий приклад стосувався того, як обирали нового Папу Римського в жовтні 1978 року. Кардинали повинні були врахувати не лише релігійність нового керівника Ватикану та Католицької церкви, але й знайти того, хто б:

  1. відповідав вимогам американців та німців, головних спонсорів церкви, незадоволених, як велися до того справи італійцями;
  2. знав, що робити з двома великими проблемами: церквою за «залізною завісою» та з церквою Латинської Америки.

У результаті вони звернули увагу на польського кардинала Івана Павла ІІ, який під час служіння зарекомендував себе неординарною людиною, яка не мирилася зі станом речей у світі, намагалася вирішувати проблеми та брати активну участь у політиці.

Лариса Неруш,
інтернка Європейського інформаційно-дослідницького
центру при ВРУ
Фото Миколи Куцинди

2018.02.01._yelenskyy_1.jpg

2018.02.01._yelenskyy_2.jpg

2018.02.01._yelenskyy_3.jpg

Українська