Ендрю Рейнольдс про майбутнє української виборчої системи

5 квітня інтерни Програми стажування в Апараті Верховної Ради України та Адміністрації Президента зустрілися з одним із найдосвідченіших спеціалістів з виборчих систем у світі Ендрю Рейнольдсом. За його плечима робота консультантом у 20-ти країнах світу, десяток наукових праць з виборчих систем Південної Африки, арабських країн, а також викладацька діяльність у провідних університетах світу.  Зустріч стала можливою за підтримки Посольства США в Україні та IFES.

Перебуваючи з робочою місією в Україні, Ендрю Рейнольдс торкнувся болючої та актуальної теми зміни виборчої системи в Україні.

2018.04.05._reynolds_2.jpg

Яка ситуація зараз?

Варто нагадати, що наразі наша держава має змішану виборчу систему, яка містить ознаки як пропорційної, так і мажоритарної систем. Тобто вибори до Парламенту відбуваються як в одному багатомандатному окрузі, що має 225 мандатів (виборці голосують за одну партію, яка після проходження 5% бар’єру отримує певну кількість місць у Верховній Раді), так і в 225-ти мажоритарних округах, що охоплюють усю країну.

Як показала реальна політична ситуація за останній десяток років, подібна виборча модель не гарантує якісне політичне представництво в Парламенті. За свідченням як і самих політичних лідерів, так і численних громадських експертів та активістів, нинішня виборча гра потребує кардинальних змін.

Саме тому народні депутати зареєстрували низку законопроектів, які мають на меті змінити цю модель (законопроекти №1068, 1068-1, 1068-2, 3112, 3112-1).

Ці проекти законів передбачають голосування за пропорційною системою в загальнодержавному виборчому окрузі за закритими та відкритими партійними списками.

2018.04.05._reynolds_1.jpg

Що каже Ендрю Рейнольдс?

Перш за все директор Центру глобальних студій пан Рейнольдс пропонує пересічному виборцю відповісти на декілька питань.

  1. Яким би ви хотіли бачити свого представника в парламенті? Його якості, зв'язки та поведінка?
  2. Кому він має бути підзвітний? Звичайному виборцю, лідеру партії або ЗМІ?
  3. Якою ви хотіли б бачити партійну систему в державі? З багатьма партіями чи кількома?
  4. Чи важливо для вас, щоб партія розмовляла вашою мовою, представляла споріднену ідеологію або ваш регіон?

Ці питання не допоможуть сформувати нову виборчу систему, але хоча б частково допоможуть виборцю визначитися з власним баченням нового Парламенту.

Коментуючи зареєстровані у Верховній Раді України законопроекти, пан Рейнольдс зазначив, що кожен варіант може покращати теперішній стан виборчої моделі, але не зможе вирішити всі проблеми виборчої гри. Наразі є важливими питання гендерного балансу у виборчих списках, створення умов для більш пропорційного репрезентування кількості виборців, які проголосували, серед кількості представлених мандатів та політичні маніпуляції.

Окрім цього, Рейнольдс додав, що за останні два роки він побачив, що в українському політикумі з'явилися ті люди та політичні сили, які прагнуть змінити виборчу систему.

Але все ж таки, перед будь-якою великою політичною реформою треба поставити собі питання: «Кому передусім вигідні ці зміни?»

tysyachnyy.pngВіталій Тисячний,
інтерн Секретаріату Голови ВРУ

Українська