Гендерна рівність – це не лише питання прав людини

5 липня 2018 року інтерни Програми стажування в Апараті Верховної Ради України зустрілися з очільницею проекту «Ґендерне бюджетування в Україні» Майєю Босніч.

Керівниця проекту має великий досвід роботи та управління проектами з розбудови інституційної та організаційної спроможності та впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування в Боснії і Герцеговині, Сербії, Чорногорії, Хорватії, Македонії та Албанії у межах співпраці з різними міжнародними організаціями – «ООН Жінки», АМР США, Міністерства міжнародного розвитку Великої Британії, ЮНІСЕФ, Європейською Комісією тощо.

2018.07.05._maya_2.jpg

Що ми знаємо про ґендерну рівність?

Зустріч розпочалася з питання, що означає поняття «ґендерна рівність» особисто для Вас? Один за одним інтерни висловили свої думки та перейшли до обговорення. Дискусія проходила активно та аргументовано, адже проблемні аспекти ґендерної рівності стосуються кожного з нас. Не лише жінки страждають від дискримінації в суспільстві. Проблеми ґендеру в Україні охоплюють обидві сторони: як жіноча, так і чоловіча частина населення зазнають негативних проявів стереотипізації.

Як зберегти баланс між правами жінок і чоловіків у сучасному суспільстві?

«Ґендерна рівність – це не лише питання прав людини», – говорить експерт. Безумовно, права людини – фундаментальне явище. Цивілізований світ має забезпечувати захист прав і свобод усіх (незалежно від статі, раси, релігії, віку чи будь-яких інших диференціюючих ознак). Проте не слід забувати, що важливою частиною повноцінного розвитку суспільства є економічний та соціальний аспекти. Ця взаємозалежність простежується в найбільш розвинених країнах світу, які ефективно забезпечують рівність між чоловіками і жінками (наприклад, в Ісландії, Швеції та Норвегії).

2018.07.05._maya_1.jpg

Якою є мета проекту «Ґендерне бюджетування в Україні»?

Проект «Гендерне бюджетування в Україні» (ГОБ) працює в Україні з листопада 2013 року. Його метою є підвищення економічної ефективності та прозорості бюджетних асигнувань з урахуванням різних потреб жінок і чоловіків шляхом впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування (ГОБ) в Україні. Кінцева мета ГОБ – це посилення результатів бюджетної політики шляхом введення ґендерного і соціального аспекту як аналітичної категорії, що безпосередньо сприяє реформуванню управління державними фінансами. Тобто ГОБ – одна з потужних реформ фінансової системи України. Фінансує проект Шведське агентство міжнародного розвитку (SIDA).

Якою є ситуація з впровадженням ґендерно орієнтованого бюджетування в Україні сьогодні?

«ҐОБ – це спосіб бюджетування, у центрі якого конкретні люди – жінки та чоловіки з різних соціальних та демографічних груп. Основними складниками процесу ґендерно орієнтованого бюджетування є:

1) ґендерний бюджетний аналіз;
2) зміни в програмах та бюджетах;
3) системна інтеграція ҐОБ у бюджетний процес.

2018.07.05._maya_3.jpg

Якими є результати ґендерного бюджетного аналізу та яких змін потребують програми державного та місцевого рівнів?

Керівниця проекту навела красномовні факти, які було виявлено в результаті аналізу. Наприклад, в освітній сфері помічено цікаву закономірність: хлопці та дівчата обирають стереотипні «чоловічі» та «жіночі» професії. У майбутньому це може спричинити ґендерний розрив у зарплатах.

У сфері охорони здоров’я проаналізовано програми з туберкульозу. За статистикою, ця хвороба більше поширена серед чоловіків, ніж серед жінок (72% проти 28%). Чоловіки звертаються до лікаря на пізнішій стадії захворювання, ніж жінки, часто переривають лікувальний процес, що збільшує тривалість та вартість лікування. А лікування туберкульозу на запущеній стадії коштує майже в 100 разів дорожче, ніж на перших стадіях.

Зі сфери спорту: у спорті жінок набагато менше. Виявляється, що заняття в спортивних секціях для хлопчиків фінансуються, а для дівчат (які також можуть показувати високі спортивні результати) батьки мають знаходити можливість оплатити самостійно. Тому тут є велика невідповідність.

Майя Босніч завершила зустріч словами: «Ґендерне бюджетування – це не магічний інструмент. Він лише допомагає визначати реальні пріоритети суспільства в межах наявних бюджетних ресурсів. Помилковим буде твердження, що коли цей принцип буде імплементований, то всі питання вирішаться. Потрібно проводити комплексне реформування, адже управління фінансами – це тільки одна із систем управління країною».

2018.07.05._maya_4.jpg

kudrya.pngОлена Кудря,
інтернка Управління кадрів Апарату ВРУ

Українська