Мегаміста, країни тінейджерів та космічні гіди: світ майбутнього за прогнозами аналітика Олексія Жмеренецького

Епоха нанотехнологій диктує свої тенденції та задає тренди. Проте питання, яким буде світ через 10, 20, 30 років, як зміниться життя через століття, залишається без чіткої відповіді. Поодинокі прогнози футурологів людство сприймає як фантастику, але з кожним роком Те Саме Майбутнє стає ближче.

Про альтернативні сценарії розвитку майбутнього інтернам розповідав Олексій Жмеренецький – аналітик у сфері інновацій та державної політики, координатор ділового клубу «Коло». Цей клуб об’єднує бізнесменів, управлінців, учених, державних діячів та митців, яким небайдужа доля не тільки власної родини й організації, але й власної держави – України.

Окрім того, Олексій співзасновник громадського проекту Foundation for Future, один із напрямків діяльності якого – розробка альтернативних моделей держави шляхом вивчення трендів та тенденцій у різних галузях. Такі моделі відображають зміни, що відбуваються в науці та техніці. 

Якщо вам здається, що спрогнозувати майбутнє майже неможливо, то це не зовсім так. Міжнародні та державні інституції, технологічні та консалтингові компанії, науковці, мислителі, фантасти – усі вони знають про майбутнє дещо більше за пересічного громадянина.

Всесвітній економічний форум на останньому з’їзді у Давосі за системою ймовірності і впливу на світ визначив глобальні ризики на найближчі роки. Очолили топ ризиків кліматичні зміни. Також до списку ввійшли кібератаки, викрадення та маніпуляція з даними, використання ядерної зброї. Чим вище місце ризику в цьому топі, тим більша ймовірність, що це станеться у найближчому майбутньому. Узагалі, існуючі ризики взаємопов’язані і кожен параметр впливає на інший.

2018.02.01._zhmereneckyy_2.jpg

КЛІМАТ

Цього року на форумі в Давосі дуже багато уваги зосередили саме на змінах клімату. Якщо Земля буде і далі розвиватися, зберігаючи сучасні тенденції, то середня температура повітря з кожним роком збільшуватиметься. В Африці така температура може бути на грані виживання. Як пишуть кліматологи, проблема навіть не в підйомі середньорічної температури, а в тому, що амплітуда коливання екстремальних температур росте. Такі коливання температур шокові для природи і всієї екосистеми – цвіте світовий океан, затоплюються прибережні зони, тануть льодовики.

Людство дійшло до такої стадії, що всі зміни відбуваються внаслідок ланцюжкової реакції від діяльності людини. І щоб зупинити зміни клімату, нам недостатньо просто скоротити викиди СО2 в атмосферу. Треба зупинити й усі інші ланцюжкові реакції в довкіллі.

 

КРАЇНИ «СТАРИКІВ» І «ТІНЕЙДЖЕРІВ»

Населення супершвидко зростає. Людей на планеті стає більше, але не рівномірно. У країнах, де кількість населення росте в геометричній прогресії, виникає проблема зменшення можливостей самореалізації кожної особистості. Тому часто люди мігрують до країн, де більше шансів реалізувати свій потенціал. Можна прогнозувати, що з кожним роком мігрантів буде ставати все більше і більше. Причому в багатих країнах навпаки – людей стає менше, але вік громадян значно виростає. Як показують тренди, до 2050 року в деяких розвинених країнах більше третини населення становитимуть люди за 65 років. Це впливає на економіку та організацію життєвого простору, на робочу силу. Багато вчених бачать у цьому проблему, але, можливо, це стане одночасно і розв’язанням проблеми знищення робочих місць пісня четвертої промислової революції.  

У бідних країнах інша ситуація. Тут людей стає більше і середній вік населення кардинально зменшується. Наприклад, у деяких країнах середній вік людей до 2050 року буде 15-25 років. Це будуть «країни тінейджерів» – недосвідчених, безробітних та розлючених, бідних. Тому Близький Схід та Африка стануть у майбутньому джерелами мігрантів. При збереженні таких тенденцій у Європейському Союзі, наприклад, у майбутньому понад 35% населення буде немісцевим.

 

МАЙБУТНЄ ЗА МЕГАМІСТАМИ

Росте масштаб міст. Зважаючи на сучасні тенденції урбанізації, у майбутньому не знайдеться місця для маленьких сіл та містечок.

Майбутнє за мегамістами, населення яких становитиме більше 10 млн осіб. Прогнозується, що таких міст буде близько 400 – саме вони сконцентрують 60% світового ВВП. Це будуть великі агломерації, у яких сконцентрується розвиток науки, техніки, виробництва. Основні інвестиції будуть зосереджені тут. Інша територія планети – це буде рекреаційна зона, теплиці, космодроми, але основне населення, весь прогрес і розвиток зосередиться в агломераціях. Міста стануть новими геополітичними гравцями, заміняючи собою держави та союзи.

 

КОСМІЧНИЙ ГІД ТА КУРАТОР ДАНИХ: РИНОК ПРАЦІ МАЙБУТНЬОГО

Сьогодні 87% працівників світу не задоволені тим, чим займаються. В Україні роботою задоволені тільки 10% людей. Проте майбутнє з автоматизацією більшості процесів, безсумнівно, внесе свої корективи в ринок праці.

По-перше, ринок праці невпинно звужуватиметься. Виникає логічне питання, що робити тим людям, професія яких зникне або їх обов’язки успішно виконуватимуть роботи? Учені бачать два виходи із ситуації. Перший і найбільш оптимістичний варіант, що держава платитиме громадянам певну суму – базовий основних дохід. За ці кошти люди зможуть перекваліфікуватися, знайти себе, зайнятися творчістю чи відкрити бізнес. Більш консервативний підхід говорить про деяку масову перекваліфікацію людей на інші види діяльності.

Якщо говорити про те, як люди зможуть заробляти на життя, то ось прогнозований топ професії майбутнього:

1. Дизайнер віртуального середовища проживання
2. Адвокат з робоетики, біохакер на фрілансі
3. Аналітик «Інтернету речей»
4. Космічний гід
5. Куратор особистих даних

Уся діяльність зміщується у бік інтелекту і взаємодії інтелектів. Усі глобальні проекти майбутнього – це глобальні мережі співробітництва. Тому робота з такими мережами стає важливою для майбутнього.

У майбутньому непотрібні «середняки», а вузькоспеціалізовані спеціалісти у галузях: комплексне розв’язання проблем, критичне мислення, креативність, уміння керувати людьми, взаємодія з людьми, емоційний інтелект.

 

ЩО ЧЕКАЄ УКРАЇНУ?

Олексій Жмеренецький робить досить невтішні прогнози для України майбутнього. На його думку, за нинішніх темпів розвитку економіки України наше благополуччя навіть через 30 років буде на рівні африканських країн. Для кращих прогнозів необхідні глобальні зміни в економіці.

За словами Олексія, майбутнє зруйнує міфи про свободу, рівність, щастя, смерть, роботу, державу, світовий порядок, середній клас, вільну конкуренцію та людину. Тому своєю місією він обрав розвінчання певних міфів і стереотипів про життя людини вже зараз.

«Мене тривожить той факт, що від народження через університет, школу, виховання, навколишнє середовище, пропаганду нас нашпиговують міфами, – говорить Олексій, – щоб ми перетворилися на покірних виконавців певних життєвих сценаріїв. Життєві сценарії у кожній країні, кожному середовищі різні. Десь це продиктовано релігією, ринком, десь тоталітарним режимом чи індустрією продажу. Тобто кожну людину виховують як покірного виконавця певного сценарію. Розвінчання таких міфів – це головний інструмент, щоб вирватися із замкненого кола».

Сніжана Ракчеєва,
інтернка Прес-служби ВРУ
Фото Миколи Куцинди

Українська