Оксана Сироїд прочитала лекцію «Законність для законодавців»

25 вересня у стінах Верховної Ради України відбулася лекція для молоді «Законність для законодавців», яку прочитала Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд.

У процесі спілкування говорили про Уряд та Парламент, якість законопроектів та про важливість залучення громадськості до процесів, що відбуваються у державі.

На часі, звісно, питання державного бюджету на 2018 рік, саме тому також поговорили про ключові моменти, які сьогодні створюють низку перешкод для прозорості його ухвалення.

Віце-спікер зазначила, що за своєю природою Уряд є закритою структурою, тому добитись деталізованості у бюджетному процесі та ще й у надкороткі строки дуже важко. Це пов’язано в тому числі з тим, що в тексті проекту закладають додаткові преференції.

Пані Оксана розкрила присутнім таємницю, чому бюджет, як правило, ухвалюють вночі. Причиною такого, за її словами, є низка домовленостей, які вже вранці можуть змінюватися та втратити актуальність, тому поки все «гаряче», треба голосувати.

Неможливо не погодитися із думкою лекторки про важливість місцевого самоврядування та його фінансової автономності, адже жителі, справді, завдяки останньому стануть краще жити та перестануть «жебракувати» зверху. Водночас громадяни повинні й уміти контролювати цей процес, пробудити в собі відчуття відповідальності, яка полягає і у сплаті податків. За словами пані Оксани: «Якщо люди не будуть платити та контролювати – держави не стане».

Ще однією надважливою проблемою є якість законів, які ухвалює Парламент. На жаль, більшість з них має декларативний характер, а тому залишаються часто законами, що не діють. Водночас люди мають мати очікування та дотримуватись процедур, щоб у суспільстві панувала згода.

Наприкінці лекції Оксана Сироїд зазначила, що сьогодні є десятки справ проти військовослужбовців, процеси над якими відбуваються за «мирними законами», хоча в нас – війна. На її думку, саме головнокомандувач відповідно до Конституції України повинен розв’язати такі ситуації та захистити солдатів.

lavrynenko.jpgМар’яна Лавриненко,
випускниця Програми стажування
у ВРУ в 2017 році

 

Захід організовано Лабораторією законодавчих ініціатив спільно з ГО «Ліга інтернів» у рамках Програми USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа.

Українська