Правильно обрана стратегія – ключ до успіху

26 квітня 2018 року інтерни Програми стажування в Апараті Верховної Ради України та Адміністрації Президента України зустрілися з доктором наук з державного управління, професором Валерієм Тертичкою.

Валерій Володимирович є експертом групи Реанімаційного Пакету Реформ у сфері державного управління, керівником магістерської програми «Публічне управління та адміністрування» Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Зустріч стала можливістю розібратися в значенні елементарних, на перший погляд, слів «управління», «стратегія» та «планування». Наш гість допоміг поглянути на ці поняття під іншим кутом зору.

2018.04.29._tertychka_2.jpg

          

Як виглядає процес управління в ХХІ столітті?

«На жаль, сьогодні наше суспільство послуговується «ручним управлінням»: наради, засідання, доручення, протоколи… Таким чином, витрачаючи значні ресурси на імітацію діяльності, ми не маємо результату. Чи є вирішення цієї проблеми? Так, є.

Автоматичний алгоритм управління, основою якого є довіра, може стати ефективною альтернативою. Коли існує детальний опис функціональних обов’язків, ми почуваємо себе більш захищеними. Водночас усвідомлюємо, що за їх невиконання передбачена відповідальність. У цьому алгоритмі однією зі складових є система оцінювання якості роботи, що відкидає потребу бути чиїмось «наглядачем». Не варто забувати про те, що працівник є не «підлеглим», а «підпорядкованим» (від «порядок»)».

2018.04.29._tertychka_1.jpg

 

Чи маємо ми стратегію?

«Ми живемо, на щось орієнтуємося, кудись рухаємося. Де-факто – це наша стратегія», – говорить експерт.

Важливим є принцип результативності. Якщо ми взяли за основу орієнтацію на країни Європейського Союзу, то повинні дотримуватися відповідних норм. Насправді європейські моральні цінності закладені в українській ментальності багато століть. Погляньте, наскільки важливою для України є людина: освіта спрямована на особистість, індивідуальний підхід у більшості сфер, поважливе ставлення до кожного. Іноді ми виокремлюємо «поважних» людей з-поміж інших. Тут і з’являється різниця, адже європейські цінності передбачають таке ж покарання для «поважних» порушників, як і для решти громадян.

Ми спостерігаємо активізацію громадянського суспільства, яке ініціює багато процесів у нашій країні. Воно формує своєрідну стратегію тактикою.

Стратегічне управління – це процес, за допомогою якого здійснюється керування організацією, визначаються специфічні цілі діяльності, розробляються стратегії для досягнення цих цілей, враховуючи всі релевантні (найістотніші) зовнішні та внутрішні умови, а також забезпечується виконання розроблених відповідних планів, які постійно розвиваються та змінюються.

Валерій Володимирович є автором книги «Стратегічне управління». Під час зустрічі він обґрунтував відповіді на три ключові питання стратегічного управління:

  1. Хто ми, що робимо сьогодні і чому?
  2. Ким хочемо стати, що прагнемо робити в майбутньому і чому?
  3. Як намагаємося туди дістатися?

Складність стратегічного управління в тому, що в результаті ми маємо побачити: процес, результат, наслідок та вплив. 

2018.04.29._tertychka_3.jpg

 

У чому полягає зміст процесу планування?

Стратегічне плануванняце довгострокове планування на основі проміжних цілей. Цей процес полягає у гнучкому, толерантному та еластичному пристосуванні діяльності державних інституцій у досягненні своїх цілей до середовища, що постійно змінюється. Однією з позитивних змін є розвиток науки та техніки. Сучасні технології значно полегшують процес стратегічного планування, адже проводити обрахунки можна за лічені секунди.

Слід зазначити, що пріоритетним у визначенні пунктів плану має бути суспільство, яке обслуговують державні установи. Плануючи свою діяльність стратегічно, інституції адміністративно-владними діями просуваються до кінцевої мети.

2018.04.29._tertychka_5.jpg

 

Які підходи до опанування публічного адміністрування в Києво-Могилянській академії?

«Магістерська програма «Публічне управління та адміністрування» Національного університету «Києво-Могилянська академія» створена тими й для тих, кого об’єднує спільне бажання впорядкувати Україну, зробивши її привабливою для українців та цікавою світові. Це середовище формування лідерів для політичної діяльності та публічної служби. Лідерів, спроможних генерувати ідеї та брати відповідальність за подолання викликів, які постають перед нашою країною.

Ця програма спрямована в першу чергу на формування умінь та навичок. Теорія – важливий елемент, але без застосування на практиці вона лишається пасивним багажем знань».

2018.04.29._tertychka_4.jpg

Валерій Тертичка не лише роз’яснив суть важливих понять системи стратегічного управління, а й мотивував інтернів до постійного розвитку та роботи над собою. Зустріч завершилася висловом Стіва Джобса: «Не дозволяйте шуму чужих думок перебити ваш внутрішній голос».

kudrya.pngОлена Кудря
інтернка Управління кадрів Апарату ВРУ

Українська