Реформи – шлях до змін

14 червня 2018 року відбулася зустріч інтернів Програми стажування в Апараті Верховної Ради України з Ярославом Юрчишиним, виконавчим директором «Transparency International Україна».

2018.06.14._yurchyshyn_3.jpg

Як можна охарактеризувати боротьбу з корупцією на сучасному етапі?

«На мою думку, імплементація антикорупційної реформи – це «антикорупційний марафон». Візьмемо для прикладу Румунію. Цю країну справедливо можна назвати взірцем у встановленні якісної боротьби з корупцією. Варто згадати пройдений шлях: від часів, коли олігархи контролювали медіа та відбувалося зловживання службовим становищем працівниками державних інституцій, – до вступу до Європейського Союзу (2007 рік)».

Експерт розповів про Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) – щорічний рейтинг країн світу, що укладається організацією «Transparency International»  з 1995 року. Країни в рейтингу впорядковані за показником рівня корупції, який базується на оцінках підприємців та аналітиків. У рейтингу оцінювання відбувається за шкалою від 100 (немає корупції) до 0 (сильна корупція).

«Якщо простежити позиції Румунії у цьому рейтингу, – продовжив Ярослав Юрчишин, – то ми побачимо прогрес. З 2002 до 2017 року відбулися позитивні зміни в межах 20 позначок. А тепер перевіримо позиції України: CPI за 2014 рік – 26; станом на 2017 рік – 30 (із 176 країн світу)».

Які напрямки діяльності «Transparency International Україна»?

Виконавчий директор організації розкрив основні напрямки, у яких працює з командою експертів.  Свої зусилля ТІ концентрує на проведенні антикорупційної реформи в Україні. Практична діяльність спрямована на розбудову антикорупційної інфраструктури країни, підвищення рівня прозорості державних процесів, максимальну доступність відкритих даних, мінімізацію людського фактору у відносинах громадянина та держави (через створення електронних інформаційних систем), підтримку викривачів корупції та проведення просвітницьких і мобілізаційних антикорупційних інформаційних кампаній.

2018.06.14._yurchyshyn_2.jpg

На якому етапі розвитку знаходиться розвиток антикорупційної інфраструктури України?

Пан Ярослав наголосив на важливості створення Вищого антикорупційного суду. Ключову роль у відборі суддів Антикорупційного суду, на думку експерта ТІ Україна, треба надати Громадській раді міжнародних експертів. Вона має право не допускати до конкурсу осіб із сумнівною репутацією. Громадську раду міжнародних експертів повинна формувати Вища кваліфікаційна комісія суддів з-поміж кандидатів, запропонованих донорами антикорупційної реформи.

Одним із етапів посилення антикорупційної інфраструктури експерт вважає інституційну реформу органів, що здійснюють досудове розслідування та кримінальне переслідування у справах про корупційні злочини. Таким органом стало Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), основною функцією якого є виявлення та розслідування корупційних злочинів, що становлять особливу суспільну небезпеку. Бюро розслідує корупційні справи, до яких причетні держслужбовці категорії «А».

Наказом Генерального прокурора України від 22 вересня 2015 року в структурі Генеральної прокуратури України утворено Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП). На неї покладено обов’язки:

  • здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України;
  • підтримання державного обвинувачення у відповідних провадженнях;
  • представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом і пов'язаних із корупційними або пов'язаними з корупцією правопорушеннями.

З метою забезпечення та реалізації державної антикорупційної політики, Законом України «Про запобігання корупції», ухваленим 14 жовтня 2014 року, було створено ще один орган – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). НАЗК має превентивну функцію, зокрема щодо перевірки декларацій державних службовців і стилю їх життя, розкриття будь-якої інформації з приводу фактів корупції чи зловживання посадою.

Організація у співпраці з Урядом та бізнесом створила декілька електронних інформаційних систем, які мінімізували людський фактор та суттєво підвищили рівень прозорості і підзвітності в окремих сферах. Так, ТІ Україна була ключовим партнером держави при запуску реформи публічних закупівель (система ProZorro), державних продажів (система ProZorro.Продажі), медичної реформи (система eHealth).

2018.06.14._yurchyshyn_1.jpg

Як зробити боротьбу з корупцією в Україні більш ефективною?

«Із власного досвіду можу сказати, що починати боротьбу з корупцією потрібно зі зміни свого способу мислення. Можу назвати п’ять простих кроків, які сприяють цьому:

  1. Не допускати корупції у власному житті.
  2. Підсилити громадський контроль.
  3. Бути волонтером громадської організації/ініціативи.
  4. Сприяти викриттю корупції.
  5. Обирати політиків відповідально», – порадив на завершення зустрічі Ярослав Юрчишин.

 

kudrya.pngОлена Кудря,
інтернка Управління кадрів Апарату ВРУ

Українська