Стати Президентом – нагорода чи випробування долі?

29 червня відбулася зустріч з першим Президентом незалежної України Леонідом Кравчуком. Інтерни з нетерпінням чекали на цю зустріч, щоб не лише побачити наживо першого Президента України, потиснути руку і зробити фото на згадку, але й для того, щоб поспілкуватися з шанованим гостем й отримати відповіді на свої запитання.

Леонід Макарович розповів про свій шлях до крісла Президента України та поділився спогадами про важкі роки становлення нової держави. Леонід Кравчук зазначив, що керувати країною дуже важко, проте «я завжди собі казав: “Якщо погодився, то треба тягти ...”». Перед першим Президентом з’явилося багато завдань, зокрема побудувати незалежну Україну, яка в майбутньому «стане провідною державою»; створити внутрішню та зовнішню політику; зробити Україну членом міжнародного середовища тощо. Щоб досягнути цього, Леонід Кравчук вдався до рішучого кроку – підписання Біловезької угоди. Цей документ був підписаний президентом Росії Борисом Єльциним, Головою Верховної Ради Білорусії Станіславом Шушкевичем та Президентом України Леонідом Кравчуком у 1991 році. Ця подія припинила існування Радянського Союзу, і на карті світу з’явилася ще одна незалежна країна – Україна.

Президент розповів також про труднощі, які переживала Україна з перших днів своєї незалежності. Найбільшою проблемою виявилася ядерна зброя. Термін підвищеної небезпеки боєголовок наставав у 1997 році. Потрібно було негайно ухвалювати рішення, адже, як зазначає Леонід Кравчук: «Ми особисто не могли забезпечити виробництво, збереження і контроль над ядерною зброєю». За словами Президента, також відчувався і тиск з боку Заходу. Таким чином, 5 грудня 1994 року було укладено Будапештський меморандум, відповідно до якого країни-гаранти (Сполучені Штати, Росія та Великобританія) визнавали неядерний статус України та гарантували їй безпеку. Однак Леонід Кравчук наголошує на тому, що Будапештський меморандум «не виконували, не виконують і відмовляються виконувати». Сьогодні ядерна зброя стала проблемою світу, і тому, щоб у майбутньому уникнути нещастя, «є лише один і єдиний шлях: позбутися ядерної хімічної зброї всім людством разом».

Президент України також поділився цікавими історіями зі свого юнацького життя, розповів про свою першу прочитану книгу з української літератури («Прапороносці» О. Гончара) тощо. Леонід Кравчук закликав шанувати можливості, які дає нам сучасне життя, використовувати їх і пам’ятати, що «за нас ніхто нічого не зробить... Ми самі повинні будувати свою державу! ... ВЕЛИКУ Українську державу!»

petruk.jpgПетрук Ольга,
інтернка Інформаційного управління Апарату ВРУ

Українська