Верховна Рада України та німецький Бундестаг: спільне і відмінне

Німеччина – стратегічний партнер України, країна, яка підтримує Україну в різних питаннях. Звичайно, для інтернів Програми стажування у Апараті Верховної Ради України цікаво розібратися в особливостях роботи законодавчої гілки влади в Німеччині та функціонуванні й структурі Бундестагу. Під час однієї із зустрічей це допоміг зробити гість з Німеччини Ян Менцер – політолог, експерт з парламентських процедур Бундестагу.

Пан Менцер звернув увагу на спільне та відмінне в роботі двох парламентів. Так, Бундестаг, як і ВРУ, виконує законодавчу функцію, ухвалює бюджет, призначає осіб на окремі посади. Проте Бундестаг має й інші функції, пов’язані з федеральним устроєм країни, парламентською формою правління.

2018.07.12._mencer_1.jpg

Окрім того, гість детальніше зупинився на цікавих фактах роботи Бундестагу:

  • Парламентські комітети створюються відповідно до міністерств.
  • Голова парламенту Німеччини є другою за значенням посадою після федерального президента.
  • Голова Бундестагу та його заступники обираються на весь строк скликання, вони не можуть бути усуненні. Під час головування на засіданнях парламенту вони змінюють один одного кожні дві години.
  • Голова та два стенографи (по одному від правлячої та опозиційної партій) забезпечують ведення засідань.
  • Завдання стенографів – запис виступів, підрахунок результатів голосування, проведення «баранячого стрибка», участь в організації поіменних та таємних голосувань.
  • Цікавий спосіб проведення голосувань – «баранячий стрибок», коли всі депутати покидають сесійну залу, а після сигналу повертаються до зали через двері з відповідними написами «за», «проти» та «утримався».

Також інтерни поставили чимало питань пану Менцеру – про штрафні санкції за порушення депутатами режиму роботи парламенту, механізми лобіювання, відкритість роботи Бундестагу, зокрема парламентських комітетів, засідання яких принципово непублічні. Так, наприклад, Ян Менцер був приємно здивований, що засідання ВРУ транслюються на телебаченні.

2018.07.12._mencer_3.jpg

tyulyenyeva.pngЮлія Тюленєва,
інтернка Комітету з питань фінансової політики
та банківської діяльності

Українська