Вітальне слово від випускниці Діани Харинович-Яворської на закритті Програми стажування 2018

2018.07.20._diana.jpg

Вельмишановні гості! Дорогі друзі та колеги!

Вдивляючись у ваші усміхнені обличчя й допитливі очі, я мимоволі уявила себе в середньовічній Флоренції… Чи знаєте ви про те, що багато століть поспіль у цьому місті жила родина Медичі – одна із найвпливовіших в історії людства? Серед її представників були відомі політичні діячі, члени королівських сімей Франції і навіть очільники Католицької церкви. Та найголовнішою заслугою родини завжди було меценатство. Завдяки її протегуванню та фінансовій підтримці в п’ятнадцятому столітті Флоренція стала «Меккою» для митців. Тут збиралися скульптори та поети, художники та архітектори, а також учені та фінансисти. Вони знайомилися, вчилися одне в одного, «стираючи кордони» між культурами і професіями. Разом вони створили новий світ, що ґрунтувався на досі не знаних ідеях. Світ, який став відомим як епоха Відродження…

Ще якихось шість місяців тому така аналогія нізащо б не спала мені на думку. Десятирічний досвід наукової діяльності переконував мене, що з найкращими і найактивнішими людьми моєї країни я вже знайома, а ресурс для впровадження змін вичерпано. Залишивши за плечима десяток шкіл, безліч семінарів та декілька закордонних стажувань, важко бути здивованою. Мене оточувало постійне відчуття дежавю: з кожним днем чужі судження стають дедалі більш передбачуваними, а враження одноманітними. Часом здавалось, що все навколо інтелектуально міліє.

А згодом у моє життя увійшла Програма стажування. Опинившись у правильному місці і у правильний час, я усвідомила наскільки хибним було це переконання. Команді «Ліги інтернів» вдалося залучити до кола інтернів цілу палітру непересічних особистостей, які надихають на нові звершення, шокують широтою світогляду і прагнуть бути «змінотворцями». Серед них є не тільки рідні мені науковці, але й громадські діячі, юристи, журналісти, філологи та архітектори. А окремою «кастою» є «четвергові» спікери – мудрі і досвідчені люди, що, нерідко висловлюючи протилежні думки, сформували цілісне уявлення про стан і перспективи сучасного суспільства.

Ми переконались у тому, що важливою є не одностайність мислення, а плюралізм думок. Це створює дискусію, збагачує, надихає, зрештою, є поступом до сталого розвитку. Велика розкіш – бути «білою вороною» і не боятися «чорного лебедя», шукати і пропонувати нестандартні рецепти, навіть якщо немає певності, що вони спрацюють. Не плисти за мейнстрімом у розчарування, індиферентність чи еміграцію, а співпрацювати з однодумцями, які хочуть жити і працювати в Україні, ставши рушійною силою змін саме тут і зараз. Не завдяки, а всупереч обставинам.

Сьогодні я можу впевнено сказати, що ми маємо таку розкіш. Перед вами – велика дружня спільнота особистостей, що визначають майбутнє України і здатні звести підмурівок нової української державності. А отже, команді «Ліги інтернів» вдалось найважливіше – ви стали для нас «родиною Медичі». І за це ми Вам невимовно вдячні.

Дорогі інтерни! Бажаю вам бути критичними, спраглими до знань. Вірю, виклики, які вам надаватиме життя, заважатимуть вам лінуватись і не дозволять зупинитись на досягнутому. Це той ресурс, що спонукає думати прогресивно і діяти відважно. Будьте успішними, адже успіх – не результат гри у лотерею, він є вінцем вашої кропіткої праці, помноженої на віру у власні сили, наполегливість та дисципліну. Пам’ятайте, за вами завжди пильнують троє: згори – Бог, всередині – сумління, а ззовні – люди. Щоб, зустрівшись одного разу з «родиною Медичі», ми більше ніколи не втратили наснагу стати співавторами «українського Відродження».

Завершуючи промову, я не можу оминути увагою слова американського антрополога Маргарет Мід: «Ніколи не сумнівайтесь у тому, що маленька група небайдужих людей здатна змінити світ. Бо досі тільки вони це робили».

Дякую кожному з Вас!

Слава Україні!

Діана Харинович-Яворська,
випускниця Програми стажування 2018

 

Українська