Програма стажування в Апараті Верховної Ради України – 6-місячне стажування в секретаріатах комітетів та структурних підрозділах Апарату Верховної Ради України для молодих фахівців віком до 35 років з усієї України.

Мета Програми – ознайомлення громадян України з числа молоді, які не перебувають на посадах державної служби, з особливостями здійснення законодавчого процесу та функціонування державної служби в Апараті, залучення їх до законотворчого процесу та процесу ухвалення державних рішень.

Програма стажування є своєрідною платформою, яка готує нову професійну політичну еліту України, а також помічників-консультантів народних депутатів України, майбутніх фахівців Апарату Верховної Ради України та інших державних органів.

Учасниками Програми можуть стати молоді фахівці (ОКР не нижче «бакалавра) до 35 років, громадяни України, які вільно володіють українською мовою та щонайменше однією іноземною мовою, офіційною в Раді Європи, не є державними службовцями або помічниками народного депутата України, на основі конкурсного відбору.

Конкурс складається з двох етапів. На першому конкурсанти онлайн заповнюють аплікаційну форму. Конкурсанти, які набрали найбільше балів у 1 турі конкурсу, запрошуються на співбесіду, за результатами якої визначаються переможці конкурсу.

Програма починається в січні та триває 6 місяців.

Учасники Програми (інтерни) стажуються за двома формами – повний (8 годин) або неповний день (4 години) 4 дні на тиждень.

Під час стажування інтерни працюють із законопроектами, здійснюють аналітичні дослідження, переклади, готують відповіді на звернення громадян, допомагають в організації засідань, круглих столів, слухань та інших заходів підрозділу стажування, виконують офісну роботу.

Один день на тиждень (четвер) відбуваються так звані «заходи Програми». Це можуть бути зустрічі з народними депутатами, міністрами, політиками, громадськими діячами, фахівцями з різних сфер, лідерами думок тощо, які відбуваються у форматі «питання – відповідь» та сприяють розвитку лідерських якостей інтернів. Окрім того, відбуваються лекції, тренінги, інші навчальні заходи.

Ще один незмінний компонент Програми – екскурсії до державних установ, наприклад Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Державної скарбниці Національного банку України тощо. Також заохочується реалізація інтернами різноманітних соціальних ініціатив (наприклад, благодійних акцій), нетворкінгових, спортивних та інших заходів.

 

ІСТОРІЯ

Програма була заснована в 1995 році з ініціативи Верховної Ради України та Асоціації колишніх членів конгресу США і тоді називалася Програма «Помічник Голови Постійної комісії Верховної Ради України». З того часу адмініструванням Програми займалися проекти технічної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а згодом до адміністрування долучилося створене в 2009 році об’єднання випускників ГО «Ліга інтернів».

Наприкінці 2015 року було підписано Меморандум про співпрацю між Верховною Радою України та ГО «Ліга інтернів». Відповідно до нього частину адміністративних функцій Програми перебрало на себе Управління кадрів Апарату ВРУ.

У 2017 році назву Програми було змінено на Програму стажування в Апараті Верховної Ради України. Сьогодні вона реалізується Апаратом Верховної Ради України та громадською організацією «Ліга інтернів» відповідно до Меморандуму про співпрацю за сприяння Програми USAID «РАДА», що виконується Фондом Східна Європа. Окремі заходи Програми проходять за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, Фонду підтримки будівельної галузі, Фонду імені Катерини Ковшевич, Посольства Федеративної Республіки Німеччина.

Ще одна знакова подія в історії Програми стажування відбулася наприкінці 2017 року, коли Парламент ухвалив Постанову, яка започаткувала іменні стипендії для 30 інтернів повного дня. Виплата стипендій почалася в 2018 році. Постанова була підготовлена та зареєстрована народними депутатами України Валерієм Карпунцовим та Павлом Пинзеником, у минулому – учасниками цієї Програми.

Загалом за 23 роки існування Програми її учасниками стало близько 1700 осіб. Серед них – народні депутати різних скликань, міністри, посли України в інших державах, громадські активісти, успішні бізнесмени тощо.